W warszawskim Arche Hotel Krakowska odbyła się wyjątkowa konferencja „Nowoczesny Biznes. Wartości. Wizja. Rozwój”, zorganizowana przez Ilonę Adamską i jej magazyn „Law Business Quality” oraz Fundację „W zgodzie ze sobą”.
Wydarzenie miało szczególny charakter – stanowiło nie tylko okazję do zgłębienia kluczowych zagadnień współczesnego biznesu, lecz także uczczenia jubileuszu 10-lecia istnienia magazynu Law Business Quality oraz powrotu jego drukowanej wersji na rynek.
Punktem kulminacyjnym spotkania była premiera naszych najnowszych badań „HEJT W BIZNESIE 2025”, które możecie pobrać na stronie: https://www.fundacjawzgodziezesoba.pl/raporty/ oraz wręczenie statuetek Partnerom Kampanii i badań zrealizowanych we współpracy z Instytutem Badawczym „Maison & Partners”.

Konferencja zgromadziła szerokie grono ekspertów z różnych sektorów gospodarki, a także licznych przedsiębiorców, liderów opinii i przedstawicieli świata mediów. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać debat i dyskusji podzielonych na pięć tematycznych paneli, które dotyczyły istotnych aspektów nowoczesnego biznesu – od budowania marek luksusowych, przez wyzwania prawne i liderskie, aż po strategie sprzedażowe i problem hejtu w środowiskach biznesowych.

Goście Specjalni – Beata Pawlikowska i prof. Dominika Maison, podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z hejtem w przestrzeni publicznej oraz omówili strategie radzenia sobie z negatywnymi komentarzami i atakami na marki osobiste.
Wyniki naszych badań ujawniają niepokojące tendencje w obszarze hejtu wymierzonego w przedsiębiorców, firmy oraz ich pracowników:
- 34% dorosłych Polaków zetknęło się z hejtem w biznesie.
- 45% respondentów widziało obraźliwe treści dotyczące jakiejś firmy.
- 25% osób doświadczyło hejtu skierowanego bezpośrednio w ich miejsce pracy.
- 10% Polaków przyznaje się do hejtowania firm, w których pracują lub innych firm.
Najczęstszym obiektem hejtu są oferta firmy (produkty/usługi, jakość obsługi klienta) oraz polityka firmy, zwłaszcza jej wpływ na pracowników i lokalne społeczności.

Badania pokazują, że Polacy dostrzegają różne źródła hejtu w biznesie:
- 54% uważa, że hejt wynika głównie z niezadowolenia pracowników.
- 48% twierdzi, że jest to działanie konkurencji.
- 37% przypisuje hejt niezadowolonym konsumentom.
Analiza badań wskazuje kilka kluczowych powodów, dla których ludzie angażuja się w hejt wobec firm:
- 30% – poczucie anonimowości i bezkarności w sieci.
- 29% – negatywne doświadczenia z firmą.
- 25% – zazdrość.
- 18% – odreagowanie własnych niepowodzeń, nieuczciwa konkurencja.
- 17% – niezadowolenie z własnej pozycji w firmie i chęć nagłośnienia problemów wewnętrznych.
Skutki hejtu w biznesie mogą być poważne, zarówno dla firm, jak i ich pracowników:
- 46% – przejściowe pogorszenie reputacji marki.
- 44% – straty finansowe.
- 38% – długotrwały uszczerbek na wizerunku.
- 30% – negatywny wpływ na morale pracowników.
Konferencja „Nowoczesny Biznes. Wartości. Wizja. Rozwój” była wydarzeniem pełnym inspiracji, merytorycznych treści i wartościowych dyskusji.

Wydarzenie objął Patronatem Honorowym Marszałek Województwa Mazowieckiego, Pan Adam Struzik.
*** Statuetki „Firma o wielkim sercu 2025” trafiły do 6 firm, które wsparły w tym roku naszą kampanię i sfinansowały badania o hejcie w biznesie.
A są to: 2N-Everpol Sp. z o.o., ZnanyLekarz, Higiena Serwis, BeautyEko Monika Blezień – Ruszaj, Angel Poland Group, DiamArte Club.

fot. Piotr Wroniewicz
