4 grudnia 2024 r. mieliśmy ogromny zaszczyt uczestniczyć w uroczystej Gali podsumowującej realizację niezwykle wartościowego projektu „Braniewo RAZEM w bezpieczne dziś i jutro”! Wydarzenie (pod Honorowym Patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie), odbyło się w wyjątkowej scenerii sali kinowej Braniewskiego Centrum Kultury im. Tadeusza Kopacza i było symbolicznym zwieńczeniem działań, które miały ogromny wpływ na budowanie świadomości w zakresie bezpieczeństwa, empatii i wzajemnego szacunku.
Co udało się osiągnąć w ramach projektu?
✔️ Warsztaty dla nauczycieli, pedagogów i policjantów dotyczące przeciwdziałania hejtowi – niezwykle ważna wiedza i praktyczne narzędzia, które pomagają skutecznie działać w pracy z młodzieżą.
✔️ Szkolenia z pierwszej pomocy i samoobrony, które wzmacniają kompetencje uczestników w sytuacjach kryzysowych.
✔️ Konkurs #MaszTęMoc – niezwykle inspirujące nagrania wideo stworzone przez uczniów, które pokazywały, że słowa mają ogromną moc – mogą ranić, ale i uzdrawiać.
Szczególne wrażenie wywarł na nas teledysk i piosenka stworzona przez podkom. Wojciecha Szerejko z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach, będąca mocnym sprzeciwem wobec hejtu. Ten przekaz – piękny, głęboki i płynący z serca – na pewno będzie pojawiał się na zakończenie naszych warsztatów w szkołach (teledysk prezentujemy poniżej).
Podczas gali Ilona Adamska – pomysłodawczyni naszej akcji, wygłosiła krótką mowę na temat kampanii NIE HEJTUJĘ – MOTYWUJĘ, podkreślając, jak ważna jest edukacja i profilaktyka w przeciwdziałaniu hejtowi. Mówiła o tym, że wszystko zaczyna się od nas samych – od naszej miłości i akceptacji siebie. Bo hejt często jest efektem braku samoakceptacji i wewnętrznych ran, które projektujemy na innych. Pokochajmy siebie – to pierwszy krok do budowania świata wolnego od hejtu.
Po wydarzeniu udzieliła wywiadów dla Radia ESKA, Polskiego Radia Olsztyn oraz TVP3 Olsztyn, dzieląc się wynikami najnowszych badań naszej kampanii oraz refleksjami dotyczącymi działań przeciwdziałających mowie nienawiści.
Chcielibyśmy z całego serca podziękować: Panu Burmistrzowi Miasta Braniewa Tomaszowi Sielickiemu za zaproszenie do tego projektu oraz na dzisiejszą galę. Fantastycznym policjantkom i policjantom z kilku komend województwa warmińsko-mazurskiego, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować podczas październikowych warsztatów. Wszystkim obecnym na gali za inspirujące rozmowy i wspólnie spędzony czas.
Ufamy, że to dopiero początek naszej wspólnej drogi i kolejne projekty przed nami. Dziękujemy za możliwość bycia częścią tak ważnej inicjatywy.
Pamiętajmy: razem możemy więcej!