Słowa mają moc – to nie tylko hasło, ale głębokie przesłanie, które towarzyszy kampanii społecznej „Nie hejtuję – motywuję” oraz powstającemu w jej ramach charytatywnemu kalendarzowi na rok 2025. Plakat przypomina, że nasze słowa mogą budować mosty zrozumienia, inspirować do działania i przynosić nadzieję, ale też – jeśli używane nieodpowiedzialnie – ranić i niszczyć.
Kalendarz, będący częścią ogólnopolskiej kampanii, ma za zadanie promować szacunek, empatię i odpowiedzialność w komunikacji, a jego wydanie wspiera wyjątkowe grono ludzi biznesu – ambasadorów dobrej zmiany.
O sile słów i ważności edukacji
Ilona Adamska, pomysłodawczyni kampanii i kalendarza, podkreśla:
Słowa są nieodłącznym elementem naszego życia. To dzięki nim tworzymy relacje, budujemy zaufanie, wyrażamy emocje i inspirujemy do działania. Są mostem między ludźmi, pozwalają zrozumieć siebie nawzajem, a czasem stają się początkiem wielkich przemian społecznych i osobistych.
Nasza kolejna sesja fotograficzna ma przypominać, że każdy z nas ma możliwość posługiwania się słowami jako narzędziem dobra – do budowania, motywowania, wspierania i rozwijania zarówno siebie, jak i innych.
Hasło przewodnie kalendarza na rok 2025, „SŁOWA MAJĄ MOC”, to przypomnienie o niezwykłej sile, jaką posiadają wypowiadane i pisane słowa. Jedno ciepłe zdanie wypowiedziane w trudnym momencie potrafi stać się światełkiem nadziei, natomiast raniące słowo może na długo pozostawić ślad w sercu drugiej osoby.
Magdalena Kantor, coach i trenerka biznesu, wskazuje na problem hejtu i psychicznej przemocy:
Jako pedagog, trener i doradca ds. etyki pracuję z drugim człowiekiem przede wszystkim słowem. O ile przemoc fizyczną łatwiej nam zauważyć, o tyle w kwestii przemocy psychicznej, hejtu, zwłaszcza kiedy te raniące wypowiedzi skrywa dodatkowo ekran monitora, wiele jest jeszcze do zrobienia. Każde dobre słowo może zrobić wielką różnicę. Nigdy nie wiemy, kiedy nasze serdeczne słowa staną się dla kogoś pozytywną kotwicą podczas życiowej burzy.
Justyna Konieczna, modelka podkreśla rolę uważności na drugiego człowieka:
Chciałabym głośno uświadomić wszystkich, czym jest hejt, i zaapelować, byśmy zawsze reagowali, gdy będziemy świadkiem takich zachowań. Hejt ma zranić adresata, a kaleczy autora. Pamiętajmy, kochani, że nikt z nas nie jest z kamienia! Po drugiej stronie jest zawsze człowiek.
Monika Jaszczura-Synowiec przypomina, że hejt to nie rozrywka:
Z prowadzonych w Polsce badań wynika, że w naszym społeczeństwie ludzie traktują hejt jak formę rozrywki. Prawda jest jednak taka, że hejt dotyka, odbiera radość, a czasem i sens życia osoby hejtowanej. Jest zły, niemoralny i nie powinien być społecznie aprobowany.
Dorota Zakrzewska, Prezes Certyfikowanego Biura Księgowego Family Company D.R. Zakrzewscy Sp. z o.o. i współzałożycielka Krajowej Izby Biur Rachunkowych zauważa, jak poważne są skutki hejtu:
Hejt to nie tylko słowa, które ulatują w powietrze – ofiary hejtu często noszą je w sobie przez lata, a czasem przez całe życie. Pamiętaj, że słowa mają moc – mogą budować i inspirować, ale równie łatwo mogą ranić i niszczyć. Każdy z nas ma wpływ na to, jak wygląda świat wokół nas, dlatego warto świadomie wybierać swoje słowa.
Beata Andrzejczak podkreśla, że odpowiedzialność za słowa to klucz do budowania społeczeństwa pełnego szacunku i empatii. Jak mówi szefowa Nieruchomościbea:
Kiedy traktujemy ludzi z szacunkiem pokazujemy że ich uczucia, poglądy i prawa są ważne. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w pracy, szkole, czy relacjach osobistych, szacunek tworzy atmosferę pełną akceptacji i wzajemnego zrozumienia. Pamiętajmy, wzajemny szacunek ma największą moc!
W codziennym życiu często zapominamy, jak ogromną moc mają nasze słowa i jak głęboko mogą wpłynąć na drugiego człowieka, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie.
Benita Janiewska podsumowuje:
Hejtując, często nie znamy prawdziwego życia osoby, którą oceniamy, a mimo to dajemy sobie prawo do osądzania jej wyborów czy postaw. Brak wyobraźni, jak takie słowa mogą zranić psychikę drugiego człowieka, prowadzi do wielu niepotrzebnych cierpień. Wszystko zaczyna się od słów, które mają moc budowania lub niszczenia – warto o tym pamiętać za każdym razem, gdy zwracamy się do innych lub pozwalamy sobie na ich ocenianie. To wydaje się takie proste, a jednak wciąż istnieją ludzie, którzy tego nie potrafią zrozumieć ani wcielić w życie.
Gdzie znaleźć kalendarz?
Kalendarz „Słowa mają moc” dostępny jest na stronie ikmag.pl/sklep. Będzie także rozdawany w szkołach, w których prowadzone są warsztaty w ramach kampanii, a także trafi do instytucji samorządowych wspierających naszą inicjatywę.
Zachęcamy do wsparcia tego wyjątkowego projektu i przypominamy: każde wypowiedziane słowo ma moc – wybierajmy je mądrze.
***
W projekcie udział wzięli:
Monika Jaszczura-Synowiec, Dorota Zakrzewska, Kinga Klitończyk, Justyna Konieczna, Magdalena Kantor, Beata Andrzejczak, Monika Blezień-Ruszaj, Ewelina Kuncelman, Benita Janiewska, Alina Roszczyńska, Adriana Król-Popiel, Mirosława Kowalkowska, Patrycja Maślankiewicz, Sylwester Jędra i Damian Kutryb.
Gość Specjalny: Teresa Rosati
Makijaż: Dorota Lange, Anna Waśkowska, Anna Lis, Justyna Ostrowska, Zuzanna Roszkowska, Edyta Sokołow.
Włosy: Magdalena Openchowska, Katarzyna Martyna Kroszczyńska, Weronika Szmulik, Karolina Rumowska i Maja Celińska.
Fotografka: Beata Wróblewska.
Produkcja sesji: Ilona Adamska