29 marca mieliśmy zaszczyt być gośćmi programu „Fajka pokoju”, prowadzonego przez fantastyczną Jolantę Fajkowską, emitowanego na antenie Polsat Cafe.
Prezes Fundacji „W zgodzie ze sobą” Ilona Adamska wraz z trzema wybitnymi ekspertkami poruszyły cztery niezwykle istotne tematy o charakterze społeczno-edukacyjnym:
Siostrzeństwo i wsparcie kobiet
Analfabetyzm funkcjonalny wśród Polaków
Zalety dwujęzyczności dzieci
Pasożyty w ludzkim organizmie i zagrożenia związane z samodiagnozowaniem się w Internecie
Ilona Adamska w swojej wypowiedzi podkreśliła, że siostrzeństwo zaczyna się tam, gdzie kończy się rywalizacja. Niestety, wciąż pokutuje przekonanie, że sukces jednej kobiety oznacza stratę dla innej. Tymczasem prawdziwe siostrzeństwo rodzi się z miłości własnej i akceptacji siebie – dopiero wtedy jesteśmy w stanie dostrzegać wartość i potencjał innych kobiet, wspierać je i budować wspólnotę opartą na solidarności, a nie konkurencji.

Przedstawiła również wyniki badań przeprowadzonych w ramach naszej Kampanii Społecznej „Nie hejtuję – motywuję”, które jednoznacznie pokazują, że najczęstszą przyczyną hejtu wśród kobiet jest zazdrość. To alarmujący sygnał, który skłania nas do jeszcze większego zaangażowania na rzecz edukacji, wzajemnego zrozumienia i budowania kultury wsparcia.
W programie głos zabrały również wyjątkowe ekspertki:
dr Joanna Kołak, która omówiła korzyści płynące z dwujęzyczności dzieci – wskazując na większą kreatywność, rozwój myślenia abstrakcyjnego, elastyczność poznawczą oraz zdecydowanie lepsze perspektywy zawodowe w dorosłym życiu.
Urszula Rapacka, trenerka biznesu, zwróciła uwagę na problem analfabetyzmu funkcjonalnego w Polsce. Przedstawione dane są niepokojące:
20% absolwentów szkół podstawowych ma trudności ze zrozumieniem prostych tekstów,
80% nie potrafi poprawnie zinterpretować podstawowych informacji,
81% nie umie zwięźle i jasno przekazywać komunikatów.
Wskazała na główne przyczyny tego stanu rzeczy: przeciążenie informacyjne, szybki styl życia oraz brak nawyku czytania książek. dr Grażyna Jędrzejczak przedstawiła zagadnienie obecności pasożytów w organizmie człowieka, przestrzegając przed niebezpieczną tendencją do samodiagnozowania się na podstawie informacji z Internetu.

Z całego serca dziękujemy Jolancie Fajkowskiej za zaproszenie oraz za możliwość zaprezentowania wyników naszych badań.
Temat siostrzeństwa zasługuje na szeroką dyskusję, społeczne zaangażowanie i konsekwentne działania na wielu poziomach.
Jeśli chcesz dołączyć do naszego nowego projektu wydawniczego poświęconego siostrzeństwu – unikalnej publikacji, jakiej jeszcze nie było na polskim rynku – zapraszamy do kontaktu: info@adamskamedia.pl. Z przyjemnością prześlemy szczegóły. To będzie ważny, aktualny i potrzebny głos w debacie o kobiecej solidarności.
